Doľava man!

Categories Od vás

Jeden od Roba:
Posielam jednu príhodu z veľkonočnej noci ?
Stojím pod klubom v meste, cca pol 3 ráno, pri mne asi 2 konkurenčné taxi a na obzore jeden podgurážený pán. Chalani asi zrejme chytili zákazky, tak som ostal pod klubom sám.
Štartovanie áut asi chlapíka meditujúceho v stoji prebralo a jediné svetlo na konci tunela, ktoré zazrel bol môj transparent na streche a vybral sa ku mne.
Prevrátil son párkrát očami a čakal kým nasadne.
Nasadol, pýtam sa ho kam ho odveziem.
Z: hore ma odvez
Ja: ok, na ktorú ulicu
Z: hore
Ja: no dobre, ale hore sa dá ísť aj jednou aj druhou stranou, tak mi aspoň povedz kadiaľ to máš bližšie
Z: veď hore
(viem ze po tomto, by už mnohí zastavili auto a poslali ho kade ľahšie, ale ja sa stále snažím človeku pomôcť, nikdy neviem kedy sa to môže stať mne)
Tak som mu povedal nech ma aspoň naviguje štýlom „doprava/doľava“
Vyjdeme od klubu prvá križovatka
Ja: kam teraz?
Z: doľava
Vyšli sme, prešli úsek a ďalšia križovatka
Ja: no a teraz kam?
Z: no, doľava
Prešli sme celú ulicu, ďalšia križovatka…
Ja: teraz?
Z: doľava
Zišiel som dole ulicou a na konci opäť:
Ja: tu kde?
Z: doľava
Keď som v oblasti vykreslil krásny obdĺžnik už som zastavil auto a vravím:
Ja: veď teraz sme odtiaľ prišli…
Z: nie nie veď doľava…
Ja: (vo mne už trošku nervy) robíš si zo mňa p…?
Z: nie nie, prepáč doľava
Ja: (z nervozity už mi to prišlo trošku vtipné) no nič už neviem ako inak s tebou tak mi zaplať a snáď trafíš domov…
Z; jasneeee počkaj doľava doľava
(vytiahol peňaženku celú mi ju dal do rúk a vraví)
Z; dobre doľava?
Ja: nechaj si peňaženku, tú mi netreba, len mi vyber peniaze za cestu a už choď ?
Vysypal mi drobné do tržby tak, že som ani nemohol vidieť koľko vlastne zaplatil a zase ta otázka
Z: dobre doľava doľava?
Ja: hej jasne kamoško dobre len dojdi domov
Zabudol som doplniť že nastupoval len v tričku počujem šuchot, pozerám a chlapík si oblieka moju bundu, ktorú mám nad kufrom.
Ja: chlope, ale to je moja bunda ?
Z: jaaaj prepáč doľava….doľava…
Ja: no maj sa pekne
Z: serus doľava
Ja: no serus doľava

Jazda

Categories Od vás

Jeden od Lukáša z Michaloviec:

Bola nedeľa 6.novembra. Sychravé upršané počasie, keď by človek ani psa vonku nevyhnal.

Presne na tento deň mi vyšla v mojom zamestnaní smena.
Práca v taxislužbe je veľmi zaujímavá a zároveň nebezpečná a psychicky náročná.

V nej však spoznáte množstvo zaujímavých ľudí, množstvo zaujímavých ľudských príbehov.

Čas 18:35. Dispečer mi zavolal a poslal ma na Komenského ulicu v Michalovciach Spočiatku úplne normálna, bežná zákazka, akých máme v práci stovky. Prišiel som na dispečerom poslané miesto. Z vchodu vyšla pani v strednom veku, s kufrom a kabelkou. Ako správny džentlmen som jej samozrejme s kufrom pomohol a naložil jej ho do kufra. Pani sa vedľa mňa usadila, česko – východniarskym prízvukom sa pozdravila. „Kam to bude pani? – spýtal som sa prvú a základnú vetu v mojej profesii Odpoveď tejto inak veľmi milej a príjemnej pani ma šokovala a šokovala by asi všetkých taxikárov v našej krajine. Posúďte sami: “ Poprosím. NERATOVICE, okres Mělník, asi 20 km severozápadne od Prahy“ Bol to šok a zároveň životný zážitok. 734 kilometrová štreka, ktorá z Michaloviec do Prahy trvala presne 9 a pol hodiny. Asi po 90 minútovom zdriemnutí si priamo v taxíku na parkovisku pri nákupnom stredisku Billa, keď ste pre miestnych „domorodcov“ pôsobili ako riadna exotika, som sa rozhodol vrátiť sa naspäť domov. Šťastný návrat do Michaloviec z Prahy bol v pondelok vo večerných hodinách okolo 18:45. Čiže 1500 kilometrov bolo zvládnutých za 24 hodín. a perlička na záver: Benzínka za Prahou, idem tankovať plyn. Pri platení sa ma miestny pumpár pýta: “ Múžu se něco zeptat?“ Vy jako jedete tímhle modrym taxíkem až od Michalovcu? Vždyť to je až na Ukrajine! Vy jste se snad pomát né? moja odpoveď v rýdzej zemplínčtine, nakoľko som nemal chuť na žarty, bola takáto: “ Chlope ne, ja še nepomát. Ale pomatnu še jak mi nenatankuješ plyn, ktorý mi práve došol, bo me čeka 700 km na Ukrajinu“

Meno

Categories Od vás

Jeden od Slava:

 

Nastúpi mi chalanisko. Po chvílke debaty z neho vypadlo že čakajú s priateľkou dieťa. Nevie síce ešte čo to bude ale že pre chalana už mená vybraté majú, ale že pre dievča nie. Tak sa ma opýtal čo by som navrhoval. Začal som menovať mená. Po 10 minútach trápenia sa mi došli mená, tak mi nič lepšie nenapadlo len si otvoriť svoj telefónny zoznam a začať mu čítať mená z neho. Tam si vybral konečne tri mená. No vyberať meno pre dieťa podľa telefónneho zoznamu taxikára je tažký kaliber.

Zabudol..

Categories Od vás

Jeden od Slava:

 

Nastúpi mi chalan do taxíka. Po chvíli jazdy mu zazvoní telefón, kukne na displej, zhíkne a dá telefón naspäť do vrecka. Pýtam sa, čo sa stalo?

Zabudol som na kamoša. Nevadí nájdem si dajakého druhého. No odpadol som keď toto dal.

Jedlíková

Categories Od vás

Jeden od Ivana:

 

Nastúpil mi chalanisko.

Na Jedlíkovú poprosím. Prišli sme na Jedlíkovú a vravím že sme tu. A chalan sa začne hádať že tu ale nie je Jedlíková. Tak sme sa chvíľu doťahovali až nakoniec z chalana vyliezlo že Jedlíková je Luník VIII. Pane, ale tu ste v Bratislave. Aha vystúpil a zmizol. ..

Rozchod a strata pamäti

Categories Od vás

Ďaľší od Bonifáca (nemenovaný kolega, meno vymyslené)

 

 

Dostal som objednávku do jednej ulice kúsok od Polusu. Po chvíľke čakania mi nastúpil vychrdliak so strapatou hlavou akoby sa mu tam práve pustilo stádo bocianov do stavania hniezda, hrubá flanelová košela, roztrhané rifle. Pozdravil som ho dobrý večer, no odpoveďou mi bolo, to nemôžte dať niečo iné veď toto sa nedá počúvať. No ok medzi tým som sa rozbehol a nakoľko chcel ísť na letisko tak som sa musel otočiť, lebo to bolo opačným smerom. Ako som sa išiel otočiť sa znova ozvalo: „Pán taxikár? Vy ste rasista? Pozerám na neho cez spatné zrkadlo, že prečo? No keď ste tam dali Landu. Tak som sa tam snažil naladiť niečo komerčno neutrálne. No popri týchto mojich snáhach vyhovieť zákazníkovi sa mi podarilo preleteť odbočku a možnosť otočiť sa, čo neušlo bystrému oku mojho zákazníka na čo už letela hneď ďaľšia otázka. „Pán taxikár a vy ste z východu? Letisko je opačným smerom.“ No to už sa mi otváral nožík vo vrecku. Hneď ako to bolo možné som to zvrtol vypol taxameter a znova ho pustila presne od jeho vchodu aby nemohol povedať, že sa ho snažil nejaký taxikár okradnúť. Keď už bola hudba v poriadku a smer sme tiež nabrali ten správny, tak sa chalanisko rozkecal. No priletela mi frajerka, mal som ísť po ňu autom, ale my s chalanmi máme takú tradíciu, že keď nám majú dojsť ženy, tak sa opijeme a zhúlime a potom ideme po ne s taxíkom. Pozerám, že ok. Prišli sme na letisko. Baba čakala na Letisku s dvoma kuframi a výrazom nepríčetného Pitbulla. Prišla k autu a ako som jej nakladal kufre chalanisko jej dal pusu. Baba mu začala, tak nakladať, že aj keby som prišiel s kamiónom, tak toto domov neodnese. Padli tam slová ako taxi, nezodpovednosť, chlast, rozchod a pod. Chalanisko s kľudom angličana, ale zlatíčko, veď som prišiel načas, vy ste nemali pristať skôr. V tom v taxíku zavládlo ohľušujúce ticho. Blížil sa koniec cesty, a že obidvaja vystúpia u nej doma. Ok. Vyložil som kufre, chalan zaplatil a presunul som sa na stanovisko o dve ulice ďalej odkiaľ som vykladal. Hlavou mi len prebehlo, že jasné baba seká formu a nakoniec mu aj tak odpustí. Prešlo 6 minút a v tom tipek na mňa máva ako na 1. mája. Otvoril dvere. Zdravíčko. Ostal som obarený, že on vie aj pozdraviť. Zdravím, dlho sme sa nevideli. Zoberiete ma? Jasné. Domov? pýtam sa. Že hej. Po chvíli jazdy to chalaniskovi nedá a pýta sa ma. To ste si robili zo mňa srandu, že keď ste povedali, že dlho sme sa nevideli, že? Nie, kto si myslíte, že vás bral za frajerkou na letisko a odtiaľ? A odkiaľ by som vedel, že kde bývate, keď ste mi nepovedali adresu? To fakt? A to ste ma brali týmto autom? Áno. Ďalej sa radšej už nič nepýtal a pred domom hodil 5e na sedadlo arýchlo bez slov vystúpil.

Vodičák

Categories Od vás

Jeden od Bonifáca (kolega ktorý nechcel byť menovaný, tak dostal prezývku)

 

Viezol som zákazníčku a sťažovala sa na čakanie u lekárov. Nedalo mi to a podelil som sa o moju skúsenosť so slovami: „Ja som si bol nedávno pre lekárske potvrdenie na žiadosť o vodičák a vôbec som dlho nečakal.“ Zákazníčka sa na mňa nechápavo pozrela, tak som len s kamennou tvárou dodal, že keď už robím toľko rokov taxikára, tak už by som si mohol aj vodičák spraviť. V tom momente by sa jej asi nikto krvi nedorezal a myslím, že nepomohlo ani to, že som dodal, že to si idem robiť vodičák na motorku.